Americký císař – Oceněno jako nejlepší slovenská divadelní inscenace roku 2018. Součást festivalu Případ pro sociálku 2019.

Scénická kompozice o masové vlně vystěhovalectví z východu Rakousko-Uherska do Ameriky na přelomu 19. a 20. století na motivy knihy Americký císař od rakouského novináře a spisovatele Martina Pollacka. Nesmírně přitažlivé spojení historických faktů a příběhů skutečných lidí. Syrové, bez příkras, skutečné a fascinující. Divadelní koprodukce Divadla Pôtoň a bratislavského Štúdia 12.

Přelom 19. a 20. století. Halič. V nejchudším regionu na východě Rakousko-uherské monarchie, sní lidé o lepším životě za velkou louží. Začíná masový exodus do Ameriky a stovky tisíc emigrantů stanou výhodným obchodním artiklem a obětí podvodů. Nevzdělaným a zoufalým lidem mohou podvodníci namluvit téměř cokoli, třeba i to, že newyorská socha Svobody představuje Panenku Marii a americký císař pán čeká na chudé s otevřenou náručí. Převaděči, agenti a bezohlední kuplíři pohádkově vydělávají na neštěstí a nevědomosti svých bližních. Skutečné příběhy skutečných lidí.