Dramatizace románu marockého výtvarníka a spisovatele Mahi Binebine Boží koně.

Sidi Moumen. Slum, negramotnost, všudypřítomné násilí, smrt a kontakt s metropolí pouze skrze televizní obrazovku. To je prostředí, odkud mladí chlapci pochází. I přesto Jašín, Hamíd, Nabíl a Alí vyrůstají jako normální kluci, volný čas tráví poflakováním a fotbalem, který je pro ně středem jejich vesmíru, na rozdíl od víry v Boha… Jeden z nich se pomalu začíná měnit. Nefláká se, nepije, chodí do práce, modlí se a jeho sociální status se výrazně zlepšuje. Víc a víc mluví o Bohu, o nutnosti dodržovat pravidla a o tom, kdo je vinen jejich bídou. Zpočátku za vidinou nadějnější budoucnosti, následně za vidinou ráje, se k němu jeho kamarádi přidávají a stávají se mučedníky.

Strhující drama ze současné Casablancy o partě chudých kluků, co se jen flákají a milují fotbal. Pak se ale něco stane a oni se zásadně změní a vydají se na cestu pomsty.

Komponovaný večer – program (film, debata s autorem a divadlo):
Film
19.00 BOŽÍ KONĚ (Les chevaux de Dieu)
(Maroko / Belgie / Francie / Tunisko, 2011, 115 min)
Cenami ověnčený film režiséra Nabila Ayouche podle úspěšného románu marockého autora Mahi Binebina je inspirován sebevražednými atentáty v Casablance v roce 2003. Příběh čtyř
kamarádů ze Sidi Moumen, slumu na okraji velkoměsta, plného násilí, chudoby a beznaděje, kteří uvěří, že jediný způsob, jak z toho uzavřeného kruhu ven, je vydat se cestou islamistických
mučedníků. V arabštině, s anglickými a českými titulky.

Beseda
21.00 MAHI BINEBINE Debata s marockým autorem a výtvarníkem
Mahi Binebine (1959) je významný marocký prozaik a malíř. Předtím, než se vydal na uměleckou a literární dráhu, vyučoval matematiku. Jeho romány jsou přeloženy do desítky jazyků. V osmdesátých letech žil v Paříži, v letech devadesátých pak v New Yorku. Jeho obrazy jsou součástí stálé sbírky Guggenheimova muzea. V roce 2002 se vrátil do rodné Marakéše, kde v současnosti tvoří a žije.

Divadlo

22.00 MAHI BINEBINE, JAKUB ČERMÁK: BOŽÍ KONĚ
Divadelní adaptace románu marockého autora.

Do Venuše ve Švehlovce přijede brněnské Divadlo Feste a uvede pražskou premiéru divadelní hry na motivy novely marockého spisovatele Mahi Binebineho.
Příběh vychází ze skutečné události, kdy v květnu 2003 zabilo 14 atentátníků v centru Casablanky přes 30 lidí. Co a proč se stalo?