VLASY (CZ/ES) + BODIES IN PROGRESS 23

VLASY (CZ/ES) + BODIES IN PROGRESS 23

chev-left
chev-right

VLASY (CZ/ES) + BODIES IN PROGRESS 23

VLASY (CZ/ES)
Vlasy, vznikající u kořenů našich myšlenek, jsou jakoby nitěmi, které spojují naše příběhy a vyplétají se jako prodloužení našich činů a úvah.
VLASY jsou pohybově poetické dílo, které otevírá dveře k imaginaci, fantazii a kouzlu našeho lidského těla prostřednictvím tvarování živé a neživé vlasové hmoty. Agáta nachází různé způsoby dialogu s tímto elementem, který je zároveň spojen s společenskou a intimní symbolikou, jež narušuje, rozvíjí a přetváří.
Vzniklo za podpory: Káznice, Tep39, Venuše ve Švehlovce, associated artist – SE.S.TA
Agáta Jarošová je česko-španělsko-uruguayka umělkyní v oblasti choreografie, tance a pedagogiky. Studovala ve Francii a ve Švýcarsku a nyní žije v Praze. Její práce spojuje pohyb, tanec a vizuální umění, s nímž transformuje, narušuje a obrací lidské tělo jako fenomén proměny a kouzelnosti.
Pracuje v České republice a v zahraničí, např. s Bepart na sociálně uměleckém projektu ve spolupráci s různými komunitami a skupinami. Momentálně se stala “associated artist” organizace SE.S.TA. Její první dílo “Sa présence” bylo prezentováno na Festivalu Solo ve Francii, KoresponDance, New Generation, Faktor K… Aktuálně spolupracuje s různými skupinami a umělci z různých disciplín a horizontů, jako například Jean Marc Chomaz, Lara Gouix, Carolina Arandia, Eva Urbanová , Natalie Tun, Manus Art Collective, BeInternational.
____________________________________________________________
Bodies in progress 23

„Jakmile si žena uvědomí početí, přestává být jednotlivcem, nýbrž obývanou množinou.“

Joan Raphael-Leff 

Každý pohyb zrcadlí dialog mezi někým a něčím, co teprve přijde a zároveň loučením s někým, kým jsme byli. Komplexní dynamika drzých i citlivých interakcí ve sdíleném prostoru, který obývají současně minulost i budoucnost.

Jaký vliv má na ženu zkušenost sdílené existence?
A jak se jí obývá tělo v průběhu tohoto procesu?

Všichni jsme začali život v těle jiné lidské bytosti – ponořeni do systémové výměny, absorbující živiny z těla matky stejně jako hormonální deriváty emocí a zároveň vylučující náš biologický odpad skrze její tělesné otvory. Slovy psychoanalytičky Joan Raphael-Leff tahle základní zkušenost interkorporality, kde „já“ a „cizí“ existují v propojení, otevírá prostor pro hlubokou reflexi toho, jak naše první propojení ovlivňují celý náš život.

Bodies in Progress se bude uvádět exkluzivně pouze v období duben až červenec 2024, tedy mezi 22. a 38. týdnem těhotenství Martiny Hajdyla Lacové. Každé uvedení je tedy neopakovatelnou událostí.

Martina Hajdyla Lacová je slovenská tanečnice, choreografka a pedagožka žijící v Praze. Absolvovala Konzervatórium J. L. Bellu v Banskej Bystrici a magisterské studium pedagogiky tance na pražské HAMU, na které aktuálně studuje doktorský program. Je zakládající členkou a uměleckou ředitelkou nezávislé taneční platformy ME-SA. V roce 2015 získala cenu Tanečnice roku za svůj výkon v inscenaci SuperNaturals, v roce 2023 cenu Českých center za výkon v představení SOFT SPOT. Za výkon v sólovém představení L / One of the Seven byla nominovaná na Cenu Thálie 2016. Martina ve své tvorbě využívá tanec jako koncept, jako součást komunikace a interakce, jako přirozený pohyb lidských těl.

Projekt je realizován s finanční podporou hl. m. Prahy a MKČR.

Partneři projektu: Studio Alta, Venuše ve Švehlovce

Hrají

VLASY (CZ/ES): Performerky:
Nhung Dang (CZ/VN)
Natalie Tun (CZ) Bodies in progress 23: Martina Hajdyla Lacová

Tvůrčí tým

VLASY (CZ/ES): Koncept a choreografie:
Agáta Jarošová (ES/CZ)
Hudba a zvuk: Martin Krčmář - Nior (CZ)
Dramaturgie: Carolina Arandia (ARG)
Světla: Judita Mejstříková (CZ)
Scénografie: Mara Ingea (LBN) Bodies in progress 23: Koncept, choreografie a interpretace:
Martina Hajdyla Lacová
Dramaturgická spolupráce: Maja Hriešik
Režijní spolupráce: Jiří Hajdyla
Pohybová spolupráce: Lucia Kašiarová
Realizace kostýmu: Martina Stieglerová
Hudba: Alexandra Cihanská Machová
Kostým: Natálie Rajnišová
Produkce: Eva Roškaňuková
Fotografie: Veronika Čechmánková
Sociální sítě: Alice Krajčírová
Produkce: Eva Roškaňuková
Producent: ME-SA / Jiří Hajdyla

Foto
Foto
chev
chev