Musely opustit svou vlast, ale ne svou profesi: ukrajinské herečky odehrají premiéru antické tragédie Trójanky

15. 08. 2022

Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce uvede aktualizovanou podobu Eurípídovy hry Trójanky v režii oceňovaného režiséra Jakuba Čermáka. Pod značkou renomovaného

alternativního souboru Depresivní děti touží po penězích proběhne premiéra v sobotu 10. září ve 20h. Tři reprízy jsou zařazeny na následující večery, 11.-13.9. Do hrdinek Trojské války se převtělí ukrajinské herečky, které nalezly v České republice svůj dočasný domov.Trójanky v osidlech války na Ukrajině. Musely opustit svou vlast, ale nechtěly opustit svou původní profesi – divadelní herectví. To mají společné umělkyně, které vzal pod svá křídla soubor Depresivní děti touží po penězích.

Herečky ze všech koutů Ukrajiny – Renomovaný alternativní divadelní soubor Depresivní děti touží po penězích angažoval pro připravovanou premiéru 11 ukrajinských umělkyň, na konkurz se jich ovšem přihlásily desítky. Jsou z nejrůznějších koutů Ukrajiny – z Luhansku, Kyjeva, Doněcku, Chersonu a Kyjeva. Většina z nich se ovšem prvně potkala až na první čtené zkoušce. Kvůli nestabilní válečné situaci se rozhodli divadelníci naplánovat jen omezený počet repríz na příští měsíce, v Praze se tak odehraje inscenace pouze čtyřikrát v září.

„Je možné, že naše herečky se budou muset nebo budou moct v dalších měsících vrátit domů,” ozřejmuje hrací plán Jakub Čermák. „Znamenalo by to, že Trójanky už nebudeme schopni později uvádět. Bylo by mi to líto, ale zároveň bych si nesmírně tuto možnost, aby se naše kolegyně mohly vrátit do svých domovů, moc přál,“ uzavírá Čermák.

chev