Aktuality

arrow-down

Pražský festival WILD! 2023 nabízí to nejlepší z queer divadla

01. 05. 2023

Čerstvý držitel Českého lva ve hře, která se v ČR 101 let nehrála: Pražský festival WILD! 2023 nabízí to nejlepší z queer divadla

WILD! festival 2023, třetí ročník přehlídky divadelního umění, která se jako jediná v České republice soustředí na queer & LGBT+ témata, začíná 30. května v okouzlujícím rondokubistickém sále pražského divadla Venuše ve Švehlovce. V šesti večerech představí výrazné počiny z oblasti queer umění jak z domova, tak ze zahraničí, a to včetně premiér vytvořených přímo pro tento festival.

Přehlídka Wild začíná 30. května v rondokubistickém sále pražského divadla Venuše ve Švehlovce. Kromě zahraničních hostů (Velká Británie, Slovensko), nabídne i premiéry šité přímo na míru festivalu či fotografickou pop-up fotografickou výstavu. Letošní ročník, ve kterém se mísí historické sondy do života slavných LGBT+ osob se silným důrazem na hudbu, potěší všechny náročné milovníky umění. V roli krále Edvarda II. se ve stejnojmenné premiéře představí Michal Kern, čerstvý držitel Českého lva. 

KOMPLETNÍ PROGRAM NAJDETE ZDE

Divadelní přehlídku pořádá kulturní sluj Venuše ve Švehlovce, akce zaplňuje mezeru v místním kulturním prostředí, kdy snoubí společenskou angažovanost s vysokými uměleckými nároky. Festival nese provokativní název Wild! jako výraz nespoutaného uměleckého výrazu, kterým queer umělecká komunita obohacuje kulturní svět. Zároveň je připomínkou historické osobnosti Oscara Wilda, dandyho a literáta, který byl za svou homosexualitu odsouzen a tento proces mu prakticky zničil život.

Projekt je podpořen z programů Evropské Unie, Národního plánu obnovy, Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy a MČ Praha 3. Děkujeme!

Venušiny dny 2023 přicházejí! 🧚‍♀️

01. 03. 2023

Mezinárodní divadelní festival ženských autorek uvádí premiéry, činohru, performance a tanec. Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce pořádá 27.4.-1.5. osmý ročník festivalu Venušiny dny. Přehlídka s podtitulem fatální feminní festival, se soustředí na ženské autorské umění, ale je vhodná pro milovníky a milovnice divadla bez ohledu na pohlaví nebo gender.

Festival, který se snaží bourat představy o „ženském umění“ v letošním roce inicioval vznik několika nových divadelních a performativních projektů, včetně jednoho mezinárodního. Představí se tak ženské autorky i nebinární autorstvo či smíšené kolektivy z České republiky, Velké Británie, Francie, Portugalska a Slovenska.

„Venušiny dny v roce 2023 nabídnou nejspíše nejvíce premiér za celých osm let, co je pořádáme. Premiéra proběhne každý večer, ať už se týká úplných novinek, nebo mápřízvisko česká či pražská,“ přibližuje ředitelka přehlídky Barbora Šupová. „Letos jsme se mimo jiné zaměřili také na témata stárnutí. Hned první večer se představí soubor, který tvoří profesionální herečky ve „zlatých letech, své zastoupení na přehlídce bude mít ale i generace Z,“ slibuje Šupová.

Úvodní večer patří novince z produkce Venuše ve Švehlovce, činoherní inscenace Myši Natálie Mooshabrové (dle předlohy Ladislava Fuchse) láká na hororovou futuretro grotesku ze života staré paní. V premiéře se objeví i samotný soubor Tetrabiblos, pod vedením Jiřího Ratajíka (Depresivní děti touží po penězích) a Marie Novákové (Tygr v tísni). Celý festival čerstvá novinka i uzavře. Mezinárodní premiéra projektu To město nikdy neuvidíte: Elegie vznikla v produkci Venuše ve Švehlovce pod hlavičkou souboru Beautiful Confusion Collective, který se zaměřuje na inovativní syntézy pohybu a činohry. Becka McFadden a Sílvia Almeida zvou na multismyslovou, osobní a poetickou cestu za způsoby, jakými naše těla hromadí a vyjadřují paměť prostoru.

Projekt je podpořen z programů Evropské Unie, Národního plánu obnovy, Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy a MČ Praha 3. Děkujeme!

OPEN CALL international art projects – queer festival WILD! 2023 Praha

02. 02. 2023

Venuše ve Švehlovce hledá novou známost pro letošní LGBT+ festival… můžeš jí být ty? Bohyně lásky mezi pražskými kulturními prostory se nachází kousek od náměstí Jiřího z Poděbrad. Disponuje sálem ve stylu art deco, komorní scénou, zkušebnou.

Wild! 2023 – jediný festival queer divadla v Česku: Festival má za cíl divákům zprostředkovat výrazné počiny na poli queer divadla jak z českých zemí, tak ze zahraničí.

Koho hledáme? – Hledáme divadelní / performativní / video / audio / outdoor/ online / multižánrový projekt v jakékoliv fázi produkce. Máte nápad? Koncept? Už začínáte zkoušet nebo hledáte prostor přímo pro premiéru? Můžete být jednotlivec nebo skupina, jakéhokoliv genderu, národnosti nebo věku.

Jaká jsou témata? – Pro nový ročník queer festivalu hledáme projekty ve dvou kategoriích:

A) VOLNÉ TÉMA – inovativní projekt na silné queer téma, týká se nebo zajímá queer komunitu | B) GEORGE SAND – projekt, který se inspiruje životem, dílem či jakýmkoli aspektem tvorby či života George Sand

Co nabízíme? – Nabízíme prostory, technické vybavení i finanční příspěvek. Váš projekt bude uveden v rámci festivalu WILD! 2023 na přelomu května a června 2023.

Deadline – Návrhy prosím zašlete nejpozději do 28. února 2023 na emailovou adresu venuse.ve.svehlovce@gmail.com , do předmětu e-mailu uveďte WILD + NÁZEV PROJEKTU. Přihláška musí obsahovat: A) popis projektu (max 2 strany) | B) informace o tvůrčím týmu (max 1 strana)

OPEN CALL pro mezinárodní projekty – Venušiny dny 2023 (Praha)

31. 01. 2023

Divadlo Venuše ve Švehlovce otevírá své lůno novým uměleckým projektům. Bohyně lásky mezi pražskými kulturními prostory se nachází kousek od náměstí Jiřího z Poděbrad. Disponuje sálem ve stylu art deco, komorní scénou, zkušebnou.

 Koho hledáme? – Hledáme umělecké projekty pro osmý ročník festivalu Venušiny dny. Ten se každoročně zabývá uměním tvořeným ženami, pro ženy nebo o ženách a snaží se hranice „ženského umění“ definovat i posouvat.

Hledáme divadelní / performativní / video / audio / outdoor/ online / multižánrové projekty v jakékoliv fázi produkce. Můžete být jednotlivec nebo skupina, jakéhokoliv genderu, národnosti nebo věku. Jediné omezení nabízí tématické zařazení projektu.

 Jaké je téma? – Na nový ročník festivalu hledáme projekty ve dvou kategoriích:

VOLNÉ TÉMA – inovativní projekt na silné ženské téma, žen se týká nebo je zajímá

STÁRNUTÍ – téma se inspiruje básní Františka Halase „Staré ženy“, mělo by se tedy volně týkat stárnutí či seniorek nebo navazujících témat, jako je neviditelnost apod.

 Deadline – Návrhy prosím zašlete nejpozději do 5. února 2023 na emailovou adresu venuse.ve.svehlovce@gmail.com, do předmětu e-mailu uveďte VENUŠINY DNY + NÁZEV PROJEKTU.

Přihláška musí obsahovat: A) popis projektu (max 1 strana) | B) informace o tvůrčím týmu (max 1 strana)

Všichni jsme tak trochu Případ pro sociálku, připomíná pražské divadlo

21. 10. 2022

 Osmý ročník festivalu sociálního umění startuje 27. listopadu

Žižkovské divadlo Venuše ve Švehlovce zahájí 27. listopadu osmý ročník festivalu Případ pro sociálku, který až do 4. prosince představí umělce i soubory věnující se. sociálnímu umění.

Přehlídka, která každoročně prezentuje projekty na pomezí umění, aktivismu, dokumentu a péče, nabídne nejen nedávné novinky divadla Venuše ve Švehlovce, které vznikaly s herečkami prchajícími před válkou nebo se souborem žen se zkušeností s bezdomovectvím. Hostit bude také brněnský divadelní soubor bořící hranice handicapu a poprvé na svém jevišti představí soubor romského divadla Trajo. Diváci se mohou těšit i na známé tváře stand-upu, jako jsou Ester Kočičková nebo Adéla Elbel.

Cílem festivalu je změna pohledu, kterým je nahlíženo na sociální umění a umělce věnující se této tématice. „Pod tímto pojmem si lidé běžně představí spíše něco jako volnočasové kroužky pro znevýhodněné skupiny či terapeutická setkání. I když tyto prvky může sociální umění samozřejmě nést, není to celá skutečnost, ta oblast je nesmírně pestrá. Chceme pražskému publiku představit tvorbu z celé republiky od profesionálních souborů a nebo divadel, které s nimi snesou srovnání. Je to směr, který se v posledních letech velmi dynamicky vyvíjí,“ vysvětluje dramaturgyně festivalu Barbora Šupová.

PROGRAM – 27.11. Divadlo Aldente: Antigona | 29. a 30.11. Depresivní děti touží po penězích: Trójanky | 1.12. Hate Free Stage: (A)sociální stand-up-up | 2.12. Divadlo Trajo: Djelem djelem | 3.12. CO ČUMIŠ: A jestli neumřela, pracuje tam dodnes | 4.12. Mikulášská nadílka pro děti v Domově svaté Máří Magdalény

Venuše ve Švehlovce je HATE FREE

11. 10. 2022

Venuše ve Švehlovce je HATE FREE
11.10.2022

Naše sluj pro alternativní divadlo systematicky podporuje projekty, které se týkají marginalizovaných témat. Každoročně pořádáme festival sociálního umění Případ pro sociálku, který bude v letošním roce hostit i HATE FREE STAGE.

Součástí festivalu Případ pro socálku je vždy konkrétní materiální nebo finanční sbírka na podporu těch, kteří naši pomoc potřebují.

Každé jaro u nás můžete najít festival Venušiny dny, který se zaměřuje na ženské umění a umělkyně. Festival již tradičně několik let pomáhá materiální sbírkou organizaci Jako Doma, která se zabývá ženským bezdomovectvím. Pravidelný festival WILD! se pak zaměřuje na queer a LGBTI+ témata a snaží se nejen o osvětu, ale i o narovnání práv a rozšíření tolerance ve společnosti. Venuše ve Švehlovce se aktivně zapojuje i do dílčích projektů a podpisových akcí. V našich prostorách proběhl několikrát sběr podpisů Jsme fér nebo akce Amnesty International. Probíhají u nás i další charitativní koncerty nebo sbírky.

Jsme inkluzivní prostor, ve kterém nenávist nemá místo a proto jsme se zapojili do projektu Hate Free Česko. https://www.hatefree.cz/hatefree-cesko

Musely opustit svou vlast, ale ne svou profesi: ukrajinské herečky odehrají premiéru antické tragédie Trójanky

15. 08. 2022

Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce uvede aktualizovanou podobu Eurípídovy hry Trójanky v režii oceňovaného režiséra Jakuba Čermáka. Pod značkou renomovaného

alternativního souboru Depresivní děti touží po penězích proběhne premiéra v sobotu 10. září ve 20h. Tři reprízy jsou zařazeny na následující večery, 11.-13.9. Do hrdinek Trojské války se převtělí ukrajinské herečky, které nalezly v České republice svůj dočasný domov.Trójanky v osidlech války na Ukrajině. Musely opustit svou vlast, ale nechtěly opustit svou původní profesi – divadelní herectví. To mají společné umělkyně, které vzal pod svá křídla soubor Depresivní děti touží po penězích.

Herečky ze všech koutů Ukrajiny – Renomovaný alternativní divadelní soubor Depresivní děti touží po penězích angažoval pro připravovanou premiéru 11 ukrajinských umělkyň, na konkurz se jich ovšem přihlásily desítky. Jsou z nejrůznějších koutů Ukrajiny – z Luhansku, Kyjeva, Doněcku, Chersonu a Kyjeva. Většina z nich se ovšem prvně potkala až na první čtené zkoušce. Kvůli nestabilní válečné situaci se rozhodli divadelníci naplánovat jen omezený počet repríz na příští měsíce, v Praze se tak odehraje inscenace pouze čtyřikrát v září.

„Je možné, že naše herečky se budou muset nebo budou moct v dalších měsících vrátit domů,” ozřejmuje hrací plán Jakub Čermák. „Znamenalo by to, že Trójanky už nebudeme schopni později uvádět. Bylo by mi to líto, ale zároveň bych si nesmírně tuto možnost, aby se naše kolegyně mohly vrátit do svých domovů, moc přál,“ uzavírá Čermák.

Jakub Čermák o festivalu WILD! 2022 v rozhovoru na DVTV 23.5.2022

23. 05. 2022

Jakub Čermák, umělecký šéf divadla Venuše ve Švehlovce, která pořádá jediný festival queer divadla v ČR, byl hostem Michaela Rozsypala v DVTV. Hovořili spolu nejen o festivalu, který startuje už tuto středu 25.5., ale také o tom, co queer divadlo vůbec je, o díle Edouarda Louise a o monodramatu s hercem Danielem Krejčíkem.

Queer divadlo„Před patnácti lety bych se asi za tu nálepku ještě styděl, tenkrát by se místo queer řeklo asi gay. Neměl jsem tenhle druh umění rád, přišel mi často zástupný. Ale myslím si, že ta umělecká sféra se vyvinula stejně jako diváci,“ prozradil Čermák hned z kraje rozhovoru. „Dneska už nás možná tolik nedojímá, jako v té době, že se k sobě můžou mít na jevišti nebo před filmovou kamerou dva muži. Zajímají nás témata, která se kolem toho točí a jiná perspektiva, kterou to nabízí divákům,“ Na Rozsypalovu otázku, jestli queer divadlo řeší čistě témata homosexuality, odpověděl režisér: „Nejenom, řeší témata která se týkají genderu, identit a také lidské přístupy, které nejsou většinové. Když budeme mluvit o divadle, české divadlo je takové buržoazní a měšťácké – občas více popichují, dá třeba důraz na sexualitu jako takovou, nebo na tělesnost. Nebo i na nějaká traumata, na která si to klasické divadlo netroufá.“

Festival queer umění – Ve studiu byla viditelně uvolněná atmosféra, Čermák s Rozsypalem si občas zavtipkovali, ale téma hovoru mělo jasnou strukturu. O festivalu WILD! Jakub Čermák řekl: „Je rozhodně pravda, že z programu mám velkou radost. Podařilo se seskládat program, který výrazně reflektuje určité linky queer umění v současné době. A máme velkou šíři žánrového zastoupení.“

Odkaz celý rozhovor DVTV.

Festival WILD! 2022 | 25.-29. května

20. 04. 2022

Divadelní přehlídka představí dílo Édouarda Luise i první českou queer operu

Třetí ročník přehlídky LGBT+ performativního umění je jediným divadelním festivalem v ČR se zaměřením na tuto tématiku. Žižkovská „alternativní sluj“ Venuše letos spojila síly se Švandovým divadlem. WILD! jako výraz nespoutaného uměleckého výrazu, kterým queer umělecká komunita obohacuje kulturní svět. WILD! jako připomínka osobnosti Oscara Wildea, dandyho a literáta, který byl za svou homosexualitu odsouzen a tento proces mu prakticky zničil život.

Francouzská intelektuální queer ikona

Mladému spisovateli Édouardu Luisovi se podařilo navrátit lesk žánru biografie a jeho texty jsou přeloženy do více než dvaceti světových jazyků. „Ve svých románech hovoří o sobě, ale pozná se v nich mnoho samotných čtenářů. Louisova práce inspiruje tvůrce po celém světě a proto jsme se rozhodli představit dramatizace jeho tří prvních románů českému publiku“. Divadlo Venuše ve Švehlovce uvede již zmíněné představení »Skoncovat s Eddym B.« v produkci Řeckého národního divadla, které popisuje s mimořádnou otevřeností a syrovostí autorovo strastiplné dětství na chudém severofrancouzském venkově, ale také jeho postupně odhalovanou homosexualitu.

Nadčasová záležitost

Návštěvníci festivalu se mohou těšit také na první českou queer operu Tomáše Hanzlíka »Poklad Arkádie«, která měla úspěšnou premiéru na mezinárodní přehlídce Opera Schrattenbach 2021. Ve světové premiéře bude uvedena autorská inscenace »Čas, kdy umírají vosy« polského režiséra Przemysława Wojcieszeka. Příběh mladých lidí z polské LGBT komunity na pozadí proměny společenských nálad v jejich vlastní zemi, představí jednotlivá dramata a ukazuje mechanismy represe, které přivedly mladé lidi až k rozhodnutí emigrovat.

VENUŠINY DNY 2022 –– Fatální feminní festival

18. 03. 2022

Sedmý ročník festivalu Venušiny dny nabízí divákům od 1. do 5. května přehlídku současného ženského autorského umění. Festival už roku 2015 pořádá žižkovské divadlo Venuše ve Švehlovce. Venušiny dny boří stereotypy o tom, co to je ženské umění, co ženy zajímá a o čem ženy tvoří. „Festival představuje hlavně autorky, ale je vhodný pro všechny diváky bez ohledu na pohlaví nebo gender,“ říká ředitelka festivalu, Barbora Šupová.

Venušiny dny startují prvního máje feministickým stand-upem Duo docentky: Člověk rovná se muž aneb Žena jako deviace. Soubor MANUS Art Collective uvede pod názvem HOŘKOST vol.ll venkovní performance o povinnosti a břemenu vzájemné lásky – diváci jej mohou spatřit v Sadech Svatopluka Čecha, v 18 a 19 hod. Od 20 hodin bude už v divadle ve Švehlově koleji následovat premiéra šedesátiminutové taneční přednášky Beautiful Confusion Collective: BLACK DRESS, postavené na symbolice a univerzálnosti černých šatů. 3. května představí v české premiéře slovenské Divadlo NUDE inscenaci Cukrová vata, o konfrontaci žen s očekáváním společnosti.

Pomyslný highlight festivalu jistě představuje koncert Marie Kieslowski, která zahraje 4. května v premiéře své sólové autorské tvorby písně pro právě rozpracované sólové album, které by mělo vyjít na podzim roku 2022. Jako symbolický závěr přehlídky uvádíme 5. května Divadlo oProti: Zažehnutí aneb Blatnický Bajkonur. Autorská hra tří žen. Svéráz Slovenska a Slovácka se pojí v režisérce Daniele Evjákové.

Součástí festivalu je i dobročinná Venušina sbírka hygienických potřeb pro ženy

chev