VENUŠINY DNY 2022 –– Fatální feminní festival

18. 03. 2022

Sedmý ročník festivalu Venušiny dny nabízí divákům od 1. do 5. května přehlídku současného ženského autorského umění. Festival už roku 2015 pořádá žižkovské divadlo Venuše ve Švehlovce. Venušiny dny boří stereotypy o tom, co to je ženské umění, co ženy zajímá a o čem ženy tvoří. „Festival představuje hlavně autorky, ale je vhodný pro všechny diváky bez ohledu na pohlaví nebo gender,“ říká ředitelka festivalu, Barbora Šupová.

Venušiny dny startují prvního máje feministickým stand-upem Duo docentky: Člověk rovná se muž aneb Žena jako deviace. Soubor MANUS Art Collective uvede pod názvem HOŘKOST vol.ll venkovní performance o povinnosti a břemenu vzájemné lásky – diváci jej mohou spatřit v Sadech Svatopluka Čecha, v 18 a 19 hod. Od 20 hodin bude už v divadle ve Švehlově koleji následovat premiéra šedesátiminutové taneční přednášky Beautiful Confusion Collective: BLACK DRESS, postavené na symbolice a univerzálnosti černých šatů. 3. května představí v české premiéře slovenské Divadlo NUDE inscenaci Cukrová vata, o konfrontaci žen s očekáváním společnosti.

Pomyslný highlight festivalu jistě představuje koncert Marie Kieslowski, která zahraje 4. května v premiéře své sólové autorské tvorby písně pro právě rozpracované sólové album, které by mělo vyjít na podzim roku 2022. Jako symbolický závěr přehlídky uvádíme 5. května Divadlo oProti: Zažehnutí aneb Blatnický Bajkonur. Autorská hra tří žen. Svéráz Slovenska a Slovácka se pojí v režisérce Daniele Evjákové.

Součástí festivalu je i dobročinná Venušina sbírka hygienických potřeb pro ženy

chev