Všichni jsme tak trochu Případ pro sociálku, připomíná pražské divadlo

21. 10. 2022

 Osmý ročník festivalu sociálního umění startuje 27. listopadu

Žižkovské divadlo Venuše ve Švehlovce zahájí 27. listopadu osmý ročník festivalu Případ pro sociálku, který až do 4. prosince představí umělce i soubory věnující se. sociálnímu umění.

Přehlídka, která každoročně prezentuje projekty na pomezí umění, aktivismu, dokumentu a péče, nabídne nejen nedávné novinky divadla Venuše ve Švehlovce, které vznikaly s herečkami prchajícími před válkou nebo se souborem žen se zkušeností s bezdomovectvím. Hostit bude také brněnský divadelní soubor bořící hranice handicapu a poprvé na svém jevišti představí soubor romského divadla Trajo. Diváci se mohou těšit i na známé tváře stand-upu, jako jsou Ester Kočičková nebo Adéla Elbel.

Cílem festivalu je změna pohledu, kterým je nahlíženo na sociální umění a umělce věnující se této tématice. „Pod tímto pojmem si lidé běžně představí spíše něco jako volnočasové kroužky pro znevýhodněné skupiny či terapeutická setkání. I když tyto prvky může sociální umění samozřejmě nést, není to celá skutečnost, ta oblast je nesmírně pestrá. Chceme pražskému publiku představit tvorbu z celé republiky od profesionálních souborů a nebo divadel, které s nimi snesou srovnání. Je to směr, který se v posledních letech velmi dynamicky vyvíjí,“ vysvětluje dramaturgyně festivalu Barbora Šupová.

PROGRAM – 27.11. Divadlo Aldente: Antigona | 29. a 30.11. Depresivní děti touží po penězích: Trójanky | 1.12. Hate Free Stage: (A)sociální stand-up-up | 2.12. Divadlo Trajo: Djelem djelem | 3.12. CO ČUMIŠ: A jestli neumřela, pracuje tam dodnes | 4.12. Mikulášská nadílka pro děti v Domově svaté Máří Magdalény

chev