Festival WILD! 2022 | 25.-29. května

20. 04. 2022

Divadelní přehlídka představí dílo Édouarda Luise i první českou queer operu

Třetí ročník přehlídky LGBT+ performativního umění je jediným divadelním festivalem v ČR se zaměřením na tuto tématiku. Žižkovská „alternativní sluj“ Venuše letos spojila síly se Švandovým divadlem. WILD! jako výraz nespoutaného uměleckého výrazu, kterým queer umělecká komunita obohacuje kulturní svět. WILD! jako připomínka osobnosti Oscara Wildea, dandyho a literáta, který byl za svou homosexualitu odsouzen a tento proces mu prakticky zničil život.

Francouzská intelektuální queer ikona

Mladému spisovateli Édouardu Luisovi se podařilo navrátit lesk žánru biografie a jeho texty jsou přeloženy do více než dvaceti světových jazyků. „Ve svých románech hovoří o sobě, ale pozná se v nich mnoho samotných čtenářů. Louisova práce inspiruje tvůrce po celém světě a proto jsme se rozhodli představit dramatizace jeho tří prvních románů českému publiku“. Divadlo Venuše ve Švehlovce uvede již zmíněné představení »Skoncovat s Eddym B.« v produkci Řeckého národního divadla, které popisuje s mimořádnou otevřeností a syrovostí autorovo strastiplné dětství na chudém severofrancouzském venkově, ale také jeho postupně odhalovanou homosexualitu.

Nadčasová záležitost

Návštěvníci festivalu se mohou těšit také na první českou queer operu Tomáše Hanzlíka »Poklad Arkádie«, která měla úspěšnou premiéru na mezinárodní přehlídce Opera Schrattenbach 2021. Ve světové premiéře bude uvedena autorská inscenace »Čas, kdy umírají vosy« polského režiséra Przemysława Wojcieszeka. Příběh mladých lidí z polské LGBT komunity na pozadí proměny společenských nálad v jejich vlastní zemi, představí jednotlivá dramata a ukazuje mechanismy represe, které přivedly mladé lidi až k rozhodnutí emigrovat.

chev