Venušiny dny 2023 přicházejí! 🧚‍♀️

01. 03. 2023

Mezinárodní divadelní festival ženských autorek uvádí premiéry, činohru, performance a tanec. Pražské divadlo Venuše ve Švehlovce pořádá 27.4.-1.5. osmý ročník festivalu Venušiny dny. Přehlídka s podtitulem fatální feminní festival, se soustředí na ženské autorské umění, ale je vhodná pro milovníky a milovnice divadla bez ohledu na pohlaví nebo gender.

Festival, který se snaží bourat představy o „ženském umění“ v letošním roce inicioval vznik několika nových divadelních a performativních projektů, včetně jednoho mezinárodního. Představí se tak ženské autorky i nebinární autorstvo či smíšené kolektivy z České republiky, Velké Británie, Francie, Portugalska a Slovenska.

„Venušiny dny v roce 2023 nabídnou nejspíše nejvíce premiér za celých osm let, co je pořádáme. Premiéra proběhne každý večer, ať už se týká úplných novinek, nebo mápřízvisko česká či pražská,“ přibližuje ředitelka přehlídky Barbora Šupová. „Letos jsme se mimo jiné zaměřili také na témata stárnutí. Hned první večer se představí soubor, který tvoří profesionální herečky ve „zlatých letech, své zastoupení na přehlídce bude mít ale i generace Z,“ slibuje Šupová.

Úvodní večer patří novince z produkce Venuše ve Švehlovce, činoherní inscenace Myši Natálie Mooshabrové (dle předlohy Ladislava Fuchse) láká na hororovou futuretro grotesku ze života staré paní. V premiéře se objeví i samotný soubor Tetrabiblos, pod vedením Jiřího Ratajíka (Depresivní děti touží po penězích) a Marie Novákové (Tygr v tísni). Celý festival čerstvá novinka i uzavře. Mezinárodní premiéra projektu To město nikdy neuvidíte: Elegie vznikla v produkci Venuše ve Švehlovce pod hlavičkou souboru Beautiful Confusion Collective, který se zaměřuje na inovativní syntézy pohybu a činohry. Becka McFadden a Sílvia Almeida zvou na multismyslovou, osobní a poetickou cestu za způsoby, jakými naše těla hromadí a vyjadřují paměť prostoru.

Projekt je podpořen z programů Evropské Unie, Národního plánu obnovy, Ministerstva kultury ČR, Hlavního města Prahy a MČ Praha 3. Děkujeme!

chev