O polednách

O polednách

O polednách

chev-left
chev-right

O polednách

Groteskní óda na dlouhé kilometry napečených štrůdlů, zábavná hra na spravedlnost, jevištní pátrání po stopách lítosti i obskurní spiritistická seance, ve které defilují komunistický prokurátor, prominentní recitátorka, oběšená politička i dovedně ukryté svědomí. Zuzana Bydžovská v hlavní roli ženy, která svou minulost nechce vyvolávat, minulost ovšem vyvolává ji a žene k odpovědnosti.

„O polednách se přímo nad našimi hlavami vznáší bůh a nahlíží nám hluboko do duše,“ říká jedna z postav v inscenaci hry Jakuba Čermáka. Co se děje „hluboko v duších“ lidí, kteří se v padesátých letech podíleli na politických procesech, do vězení posílali nespravedlivě odsouzené jak na běžícím pásu a mnohé z nich odsoudili přímo k trestu smrti? Byli i jejich soudci jen součástkou v soukolí dějin? Co třeba Ludmila Brožová-Polednová, klíčová figura procesu s Miladou Horákovou? 

Původně aspirantka herectví, pozdější dělnická prokurátorka se stává hlavní postavou inscenace, v níž jde sice o základní otázky provinění a trestu, ale taky o schopnost podívat se na dějiny s nadhledem a ironií.  Abychom se nakonec všichni nezbláznili z otázek po spravedlnosti kdysi, dnes a jednou v budoucnu… 

 

Hrají

Zuzana Bydžovská
Ivana Uhlířová
Miloslav König
Daniel Krejčík
Veronika Janků
Zoja Oubramová

Tvůrčí tým

Text a režie: Jakub Čermák
Dramaturgie: Marta Ljubková
Scéna a kostýmy: Pavlína Chroňáková
Martina Zwyrtek
Hudba: Matěj Kotouček
Produkce: Markéta Kultová
Jasmína Jungvirthová
Eduard Kolafa

Foto
Foto
Foto
chev
chev