Pop Animal

Pop Animal

Pop animal je divadelní studií o hranicích mezi člověkem a zvířetem. Na základě nejznámějšího psychologického experimentu 20. století zkoumá situační tlak, který působí na člověka pod vlivem autority, moci či systému. Může kdokoli z nás provést jakýkoli čin, i ten nejpříšernější, pokud se ocitne ve špatné situaci? Začneme svou situaci zneužívat, máme-li k tomu příležitost?
Jedním z východisek inscenace je takzvaný stanfordský vězeňský experiment, který lze zjednodušeně charakterizovat slovy „jak se z dobrých lidí stávají špatní.” Výsledky výzkumu ovlivnily interpretaci lidského chování v historických momentech. Současná psychologie se opírá o závěry Philipa Zimbarda, autora experimentu, při objasňování chování dozorců v nacistických koncentračních táborech či pachatelů válečných krutostí. Častokrát se však relevance výsledků experimentu napadá a objevuje se otázka jakési pop-psychologie, která podprahově určuje modely chování člověka.
Nakolik zmiňovaný experiment pojmenovává banalitu zla a kde naopak odhaluje banalitu hrdinství?
V rámci hudebního konceptu inscenace vznikly covery populárních skladeb ze zveřejněných seznamů hudby, která se používala k týrání vězňů v Guantánamu. Autory coverů jsou současní slovenští hudební skladatelé.
Slzy Janka Borodáča se do Venuše ve Švehlovce vrací po covidové pauze. Naposledy se vám soubor představil v roce 2019 s inscenací Moral Insanity.

Hrají

Karin Adzimová
Filip Jekkel
Tomáš Mischura

Tvůrčí tým

Libreto: Julie Rázusová a kol.
Dramaturgie: Dáša Čiripová
Režie: Julia Rázusová
Scéna: Diana Strauszová
Kostýmy: Lena Luga
Hudba: Martin Husovský
Lucie Chuťková,
Michal Palko,
Martin Rázus ml., Stroon, Zvuková spolupráce: Martin Husovský
Světelný design: Lukáš Katuščák
Produkce: Linda Durkáčová

Foto
chev
chev